Grudniowe wichury

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

7 grudnia 2020

W dniach 4- 6 grudnia br. strażacy powiatu złotoryjskiego wyjeżdżali do zdarzeń związanych z silnie wiejącym wiatrem blisko 100 razy. Najwięcej działań odnotowano na terenie gminy Świerzawa oraz miasta Złotoryja. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w godzinach rannych i przedpołudniowych w sobotę 5 grudnia.
Stanowisko Kierowania KP PSP w Złotoryi odebrało w krótkim odstępie czasu kilkadziesiąt zgłoszeń. Do działań wyruszyły praktycznie wszystkie zastępy JRG oraz PSP ze wszystkich gmin naszego powiatu. Wiatr był na tyle silny, że kładł potężne drzewa wraz z korzeniami niczym zapałki, stwarzając przy tym duże zagrożenie dla uczestników ruchu. W kilku przypadkach drzewa osunęły się na budynki mieszkalne. Ponadto  kilkukrotnie doszło do uszkodzenia elementów poszycia dachowego budynków. Sporym utrudnieniem podczas działań były zerwane linie energetyczne zlokalizowane wokół połamanych i przewróconych drzew. W wyniku wiatrołomów poszkodowana została jedna osoba- kierowca pojazdu, na którego spadło drzewo na trasie Rząśnik- Lubiechowa (gm. Świerzawa).
Silnie wiejące wiatry w okresie grudzień- styczeń od kilku lat wpisują się w złotoryjski krajobraz wyrządzjąc przy tym sporo szkód i niszcząć drzewostan na obszarach leśnych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie