Intensywne opady deszczu w powiecie złotoryjskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

15 października 2020

W dniu 14 października br. przez powiat złotoryjski przeszedł front atmosferyczny z obfitymi opadami deszczu, który spowodował lokalne podtopienia praktycznie na obszarze całego powiatu.
Przepływ rzeki Kaczawa na wodowskazie w miejscowości Świerzawa w kulminacyjnym momencie osiągnął wartość 50 m3/s  przy stanie wody 312 cm (stan alarmowy – 220 cm). W przypadku rzeki Skora najwyższy poziom na wodowskazie w Zagrodnie to 258 cm (stan alarmowy-150 cm), a maksymalna wartość przepływu wody to 29.3 m3/s. Jak widać wczorajsze deszcze spowodowały znaczny wzrost stanów wody co wiązało się z licznymi podtopieniami posesji.
Pierwsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej rozpoczęto już wczesnym rankiem na obszarze gminy Świerzawa. Z biegiem czasu zagrożenie rozprzestrzeniło się na pozostałą część powiatu. W działaniach zaangażowane były  jednostki ochrony przeciwpożarowej ze  wszystkich gmin powiatu. Większość działań straży pożarnej ukierunkowana była na zabezpieczanie posesji i obiektów użyteczności publicznej  workami z piachem oraz wypompowywanie wody z zalanych piwnic. Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej wciąż napływają zgłoszenia do stanowiska kierowania KP PSP w Złotoryi i ich liczba w ciągu dnia  będzie rosła. Do dnia dzisiejszego KP PSP w Złotoryi odnotowała ok 100 zgłoszeń od mieszkańców powiatu złotoryjskiego. W działaniach nie odnotowano osób poszkodowanych.
 
MG

Galeria

  • Powiększ zdjęcie fot. Michał Kowalski

    fot. Michał Kowalski